“Miku” më i mirë i faqeve të internetit

telefona interweb.al

Telefonat nuk jane me mjete thjesht per te folur. Ata sot jane shnderruar ne mikun tone me te mire. Ne mjetin tone te punes ne instrument biznesi dhe aparat I rendesishem. Specifikimet me te fundit te mijevjecarit te ri ku telefonat u evoluan ne telefona inteligjente. Pak a shume ne inteligjence artificiale qe solli nje dinamike qe ndryshoi rrjedhen e teknologjise.Aparati celular sot perdoret per te bere foto, video. Per ti shperndare ato, per te naviguar ne internet. Shohim kohen, per te thjeshtuar jeten e kujtdo. Funksionet e tyre ndihen kudo. Funskionet kryesore qe kane aparatet celulare jane dhe navigimi ne faqen e internetit me te ndryshme. Interweb.al ju paraqet 10 telefonat me te mire te momentit.

Me performance me te larte persa i perket navigimit ne internet. Duke shqyrtuar grafiken e tyre , shpejtesine e tyre dhe shume specifikime te tjera. Vleresimi qe ne ju japim konsiston ne performancen e procesorit te tyre kartes grafike. Gjithashtu ekranit te smartphonit dhe gjithe specifikimeve qe kane te bejne me paraqitjen e faqeve te internetit.

10. iPhone 4S iphone-4s

Iphone ishte nje risi e teknologjise me dizajnin  e tij unik me sistemin e tij operativ IOS 4 . Eshte shume I thjeshte dhe minimal ne perdorim. Eshte nje telefon I cili ndodhet kudo ne Shqiperi. Zoterohet nga shume per shkak te marketingut te fuqishem qe realizon Apple per kete produkt.

Persa I perket hapjeve te faqeve te internetin iphone4s eshte nje mjet shume I pershtatshem. Me nje ekran 3.5-inch, 960-by-640-pixel IPS display dhe me nje processor Dual-core 1 GHz Cortex-A9 qe I bashkangjitet ram 512m shpejtesia HSDPA, 14.4 Mbps;

HSUPA, 5.8 Mbps  e ben nje telefon shume here me te mire se si motrat e tij te meparshem iphone 3gs dhe iphone 4.

Performance: 6.5

9. HTC one X htc-one-x

Shume I bukur nga pikepamja estetike. Fantastik nga pikepamja e performances. HTC nje kompani e cila ka hyre fuqishem ne tregun e smartphonave. Htc eshte nje telefon shume I shitur ne vendet aziatike por ne Shqiperi ngelet nje telefon per tu zbuluar me gjithe specifikimet e tij.

Htc One X zoteron nje ekran Super IPS LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors 720 x 1280 pixels, 4.7 inches (~312 ppi pixel density) nje ekran fantastik dhe shume cilesor.

1gb ram dhe me nje processor prej Quad-core 1.5 GHz e ben ate nje telefon  super te pershtatshem per hapjen e shpejte te faqeve te internetit dhe te cdo specifikimi qe kerkojne faqet me te komplikuara te interentit ne rang global. Nje nga telefonat android me te mire te momentit . HTC One X eshte nje telefon I cili I ben faqet e internetit te duken si revista dhe libra per shkak te shpejtesise qe ka. Performance: 7.1

8. HTC One S

htc-one-s1 Ploteson cdo kerkese per te qene ne telefonat me te mire per te naviguar ne itnerenet dhe per paraqitjen e faqeve te internetit.

Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors 540 x 960 pixels, 4.3 inches (~256 ppi pixel density)  dhe nje processor Dual-core 1.5 GHz Krait bashkangjitur me ram 1 gb e ben ate nje telefon shume te shpejte dhe te mire per faqet e internetit.

Vecantite e tij jane se ky telefon suporton dhe teknologjine Adobe Flash dhe Html5 dicka qe iphone 4s nuk e suporton. Gjithashtu ne teste te ndryshme qe jane bere HTC One S eshte me I shpejte se Lumia 900 dhe Samsung Galaxy Note. Kjo e ben ate mikun me te mire te faqeve te internetit. Performance: 6.9

7. Google Nexus 4 google-nexus-4

Google nexus 4 eshte telefoni I rradhes I cili hyn ne listen e tlefonave me te mire per te shqyrtuar faqet e internetit. Eshte nje telefon shume I shitur ne rang nderkombetar po rnje telefon I njohur shume dhe ne Shqiperi.

Ekran 4.7-inches True HD IPS Plus  768 x 1280 pixels retina display google nexus 4 konkurron fuqiswhem me shume pak telefona per ekranin me te mire te ndertuar.

Faqet e internetit ne Google Nexus 4  duken absolutisht mahnitese me gjith paraqitjet e tyre grafike dhe gjithe specifikimet qe mund te kene. Ky telefon zoteron nje procesor quad-core 1.5GHz qe e ben nje shfletues te mahnitshem per faqet e internetit .

Performance: 6.8

6.Nokia lumia 920 Nokia_Lumia_920i

Nokia vonoi shume te futej ne garen e smartphonave por u fut shume shpejt ne kete gare galaktike. Nokia Lumia 920 eshte nje nga telefonat me te mire windows phone.

Estetikisht shume I bukur dhe me gjithe specifikimet qe e ben ate nje ortak per gjiteh faqet e internetit te bizneseve shiptare.

Gjendet dhe neper rruget  e Tiranes, por nuk preferohet shume duke u zbehur nga iphone 4s dhe Samsung S3 nje telefon I cili zoteron nje processor dual core 1.5 ghz Krait dhe nje ekran IPS TFT capacitive touchscreen, 16M colors 768 x 1280 pixels, 4.5 inches (~332 ppi pixel density dhe nje ram 1gb eshte nje nga telefonat me nje ekran shume te larte rezolucioni.

Jo me I mire por gjithsesi shume I pershtathsem persa I perket dhe cmimit. Nokia lumia 920 nuk e suporton teknologjine Flash adobe por vetem teknologjine me te re Html 5. Performance: 7.6

5. HTC Droid DNA htc-droid-dna

Magjepses, shume terheqes shume cilesor dhe me kryesorja nje “monster” persa I perket faqeve te internetit dhe shpejtesise se tyre.

Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors 1080 x 1920 pixels, 5.0 inches (~441 ppi pixel density) e ben ate nje nga telefonat me ekranin me cilesor te momentit.

Webet ne kete telefon gjallerohen per shkak te rezolucionit te larte. HTC Droid Dna ju jep jete dhe faqeve me te vdekura kryesisht dhe ekskluzivisht faqeve html5 .

Adobe flash nuk supportohet. Me nje processor Quad-core 1.5 GHz Krait dhe nje ram prej 2gb ky eshte nje telefon absolute persa I perket navigimit ne nje faqe te cfaredollojshme te ndertuar nga Interweb.al. Nje telefon qe nuk njihet shume nga shqiptaret por qe boterisht eshte nje bestseller. Performance: 7.5

4. Samsung Galaxy Note II samsung-galaxy-note-ii

Ta quajme nje pocket pc per shkak te pamjes dhe gjithe specifikimeve. Samsung galaxy note II eshte nje telefon I cili eshte me I pershtashmi per paraqitjen e nje faqeje internet. Suporton vetem teknologjine Html5 dhe ju jep websiteve nje pamje grafike mbreselenese .

Kjo mundesohet prej ekranit gjigand Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M color 720 x 1280 pixels, 5.5 inches (~267 ppi pixel density) I cili eshte nje nga ekranet me te mire ne qarkullim te andoroid .

Gjenden me pakice ne duart e shqiptareve dhe kryesisht ne duar femerore. Eshte nje telefon shume I shpejte me nje processor Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 dhe me nje ram 2gb. Websitet kane nje hapje te shpejte dhe nje shfletim akoma me te shpejte ne kete telefon dhe e ben paraqitjen e tye sa me origjinale sa me estetike dhe suporton cdo kompleksitet te websiteve. Galaxy  note II eshte nje mjet perfekt per prezantime te ndryshme persa I perket fushes se ndertimit te websiteve. Mund te zgjidhet dhe nje tablet pro Galaxy note eshte shume I pershtashme per funkisone te tjera. Performance: 7.6

3. Samsung Galaxy S III samsung-galaxy-s-III-

Samsung Galaxy S III eshte nje nga perlat e Samsungut. Telefoni me I shitur I momentit , telefoni I cili po le pas Iphone 4s dhe 5 dhe konkurron me arme te renda ndaj Apple. Ky eshte nje telefon qe ka nje shpejtesi mahnistese nje grafike mbreselenese.

Pershtatet me formatin e faqeve te internetit Adobe flash player dhe html. Gjendet dhe ne Shqiperi ne duart nje numri te vogel.

Efikas dhe shume I dobishem ne navigimin e faqeve te internetit, me nje ekran Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors 720 x 1280 pixels. 4.8 inches (~306 ppi pixel density) pak a shume si te Galaxy Note.

Websitet e vjetra duken te sapokrijuara ne kete ekran dhe faqet e reja me teknologjite me te fundit shtojne peshen e tyre nga pikepamja estetike. Shpejtesia e tij qe kushtezohet nga procesori Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 dhe me ram 2gb  qe mundesisht mund ta quajme me te shpejtin nga telefonat android. Faqet e internetit hapet me shpejte se shfletimi I nje reviste nga nje sportist I arteve marciale.

Performance: 6.8

2. Apple iPhone 5 iphone-51

Nuk ekziton nje kompani me e fuqishme se Apple dhe marketingun e saj. Nje nga telefonat me te dashur te gjithe shqiptareve dhe jo vetem. I lehte ne perdorim shume I bukur estetikisht dhe nje paraqitje dhe perdorim te thjeshte eshte bere telefoni me I njohur ne gjithe planetin.

Por emri I tij ne boten e websiteve eshte dhe me I njohur akoma. Per shkak te popullaritetit te tij eshte bere nje mjet perdorimi shume I perhapur dhe shume faqe identifikohen me iphone 5.

Iphone 5 ka nje processor Dual-core 1.2 GHz te vogel ne krahasim me Samsung galaxy S III dhe Galaxy Note 2. Ka nje ekran LED-backlit IPS TFT, capacitive touchscreen. 16M color 640 x 1136 pixels, 4.0 inches (~326 ppi pixel density) me te dobet se Android. E rregullon gjithcka me PowerVR SGX 543MP3 (triple-core graphics). Qe I ben grafikat me jetesore.  Iphone 5 suporton vetem teknologjine Html te faqeve te internetit dhe nuk I hap faqet te ndertuara me flash player. Nje telefon magjepses dhe unik. I mbushur me finese dhe prakticitet. Nje bashkapunetor I websiteve me te sukseshme nderkombetare Performance: 5.6

1.Motorola DROID RAZR HD

motorola-droid-razr-hd

Smartphone I panjohur per publikun shqiptar. Smartphoni I Motorola Droid Razr HD eshte artileria me e rende e krijuar nga Motorola. I krijuar per te konkurruar me gjigandet te cilet po pushtojne cdo treg. Me nje paraqitje unike dhe te dhena te frikshme eshte nje telefon I cili arrin te pershatet shume mire me website. Webe te cdo formati si Html dhe Adobe flash player.

Shume pak zoteruar nga gadgetholics shqiptar. Super AMOLED capacitive touchscreen. 16M colors 720 x 1280 pixels, 4.7 inches ~312 ppi pixel density. Dual-core 1.5 GHz Krait me nje processor dhe ram relativisht te vogel por me nje performance te furishme.  Performance: 6.9